Budowla w sercu Watykanu

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie, a dla katolików niewątpliwie najważniejsza. Bazylika św. Piotra w Rzymie, bo o niej mowa, zajmuje też szczególne miejsce w naszej Alei Miniatur.
Jej historia sięga czasów Konstantyna Wielkiego, który ok. 324 roku zlecił budowę świątyni w miejscu, w którym miał znajdować się grób św. Piotra, pierwszego papieża. Bazylika przetrwała do początków XVI wieku. Wówczas zapadła decyzja o zburzeniu niszczejącego kościoła i wybudowaniu w jego miejsce nowego. Prace trwały 120 lat i jak łatwo się domyślić, uczestniczyło w nich wielu architektów, a jeszcze więcej papieży. Każdy dorzucał swoją cegiełkę, próbując zmieniać pierwotną koncepcję Donato Bramantego.
Sam Bramante miał wizję świątyni o układzie centralnym opartym na krzyżu greckim, z kopułą nad przecięciem naw. Swój pomysł mógł realizować zaledwie przez osiem lat. Gdy zastała go śmierć mieszkańcy Rzymu nadali architektowi przydomek Ruinante. Zapamiętali go raczej jako niszczyciela poprzedniej bazyliki niż twórcę nowej świątyni.
Swój ostateczny wygląd bazylika zawdzięcza przede wszystkim Michałowi Aniołowi, który zachował pierwotną koncepcję Bramantego. Jednak w późniejszych latach na polecenie papieża Pawła V Carlo Moderno zmienił plan kościoła. Dobudował trójnawową bazylikę, która niefortunnie zasłoniła kopułę świątyni, ale za to sprawiła, że budowla stała się w tamtych czasach największą świątynią chrześcijaństwa. Sytuację uratował Bernini projektując plac, którego eliptyczny układ pozwala podziwiać bazylikę w całej okazałości.
Obecnie watykańska świątynia jest drugim co do wielkości kościołem na świecie (23 tys. m²). Większą powierzchnię (30 tys. m²) ma tylko bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro. Budowla na Wybrzeżu Kości Słoniowej budzi jednak więcej kontrowersji niż zachwytu – katolicy stanowią w tym kraju niewielki odsetek, a budowa świątyni wiązała się ogromnymi kosztami. Bazylikę św. Piotra co roku odwiedza natomiast około 10 milionów osób. Największą w Europie miniaturę tej budowli wraz z Placem św. Piotra można zobaczyć w Krajnie (skala 1:13). Zapraszamy!