Jak co roku 11 września media na całym świecie wspominają wydarzenia, które w 2001 roku rozegrały się w sercu Nowego Jorku. Na przekór przykrym skojarzeniom, nie będziemy dziś mówić o ataku terrorystycznym, ale pochylimy się nad wspomnieniem World Trade Center z czasów świetności.
Naszą uwagę skupimy na Twin Towers, czyli bliźniaczych wieżach, które przez lata były nieodłącznym elementem Światowego Centrum Handlu i oczywiście panoramy Manhattanu.
Nocna iluminacja wież World Trade Center w Alei Miniatur SabatKrajno.
Modele tych słynnych biurowców można zobaczyć w naszej alei miniatur w Krajnie. Choć zbudowane w skali 1:25, i tak zadziwiają swoją wysokością królując nad innymi obiektami w parku. Miniatury pozostałych architektonicznych perełek i zabytków wydają się wręcz mikroskopijne na tle tych majestatycznych wież. Odwiedzający Krajno turyści często porównują słynne Twin Towers z, również obecnymi w naszej alei miniatur, Statuą Wolności i Białym Domem.
W oryginale ta pierwsza mierzy 93 m, a rezydencja prezydenta USA 21 m. Dla porównania, północna wieża WTC miała 417 m wysokości (527 m z masztem telewizyjnym), a południowa 415 m. Zostały otwarte 4 kwietnia 1973 roku jako najwyższe budynki świata. Według projektu architekta miały liczyć po 80 pięter, jednak chęć prześcignięcia wysokością Empire State Building była dla inwestorów budowy tak wielka, że pokuszono się o kolejne 30 pięter. Przewyższył je później Sears Tower (dziś Wills Tower) w Chicago, który „wspiął się” na wysokość 442 metrów.
Tak duże budynki stwarzały ogromne możliwości. Były symbolem nowoczesności, postępu i oczywiście potęgi USA. Najlepiej mówią o tym liczby:
12 alpinistów wspięło się na WTC
17 dzieci urodziło się na terenie dwóch słynnych wież
30 km zajęłyby ułożone jeden za drugim… kable telefoniczne z Twin Towers
58 sekund – tyle czasu jechało się windą na 107. piętro, gdzie na jednej z wież znajdował się taras widokowy. Można było tam podziwiać krajobrazy rozciągające się na odległość 45 mil w każdym kierunku.
99 wind znajdowało się w każdej wieży, tym 23 ekspresowe
3800 sztabek złota znajdowało się w podziemiach WTC. Ich wartość to 100 milionów dolarów
4020 metrów kwadratowych – tyle wynosiła powierzchnia pod wynajem na każdym piętrze wież
10 tysięcy osób budowało kompleks WTC. Niestety, w wyniku wypadków w czasie pracy życie straciło 60 z nich
50 tysięcy ludzi pracowało w całym kompleksie WTC
100 tysięcy dolarów kosztowały dzieła sztuki, które uświetniały wnętrza biurowców. Były wśród nich dzieła Picassa
200 tysięcy ton stali było potrzebne do wzniesienia tych gigantycznych budowli
400 milionów dolarów kosztowało wzniesienie WTC